THE HYENA & OTHER MEN

e194d494f4

 

Zdjęcia te nagrodzono na World Press Photo 2006.

Nie lubię tego konkursu. Zawsze mam wrażenie, że to konkurs na największy dramat, szok i brzydotę. Niedoświetlona wyprzedaż światowych tragedii i kalectwa. Doroczna lista „grzechów tego świata”. Nie mój rachunek sumienia. Mimo wszystko nie żyjemy w piekle, a ludziom wciąż zdarza się czuć radość, spokój lub zachwyt- a konkurs zdaje się temu przeczyć.
Te zdjęcia… nie pozwalają o sobie zapomnieć. Wrzynają się w głowę z dziwną mieszaniną zgrozy, wstrętu i niepokojącej fascynacji. Surrealistyczne. Wynaturzone. Można by pomyśleć, że to kolejna wariacja na temat „Mechanicznej pomarańczy”. Ale nie… to rzeczywistość ulic Lagos i innych miast Nigerii.
Gdy mija pierwszy szok, człowiek zaczyna się zastanawiać, po co komu hiena? Wystawia ją w psich walkach, ściąga nią długi, terroryzuje wioski? Prestiż, szpan, fanaberia? Mike Tayson rzekomo ma własnego tygrysa, dlaczego by nie mieć hieny na łańcuchu?
Nazywa się ich „Gadawan Kura” co w wolnym tłumaczeniu znaczy „trener/przewodnik hien”. Pieter Hugo pierwszy raz zobaczył ich na zdjęciu jednej z południowoafrykańskich gazet. Opisanych jako rabusiów bankowych, dealerów, bodyguardów, gangsterów, najemnych zbirów. A przede wszystkim ludzi legendy.
Kilka tygodni później fotograf był już w Nigerii. Okazali się być trupą wędrownych „artystów”. Obwoźnym cyrkiem wystawiającym sztuczki trzech hien, czterech pawianów i kilku pytonów; handlując przy okazji ziołowo-magicznymi medykamentami. Zajmują się tresurą od pokoleń, fach przechodzi z ojca na syna, wspomagany czarami, rytuałami i eliksirami zapewniającymi bezpieczeństwo. Pan Hugo spędził z nimi 8 dni. Po dwóch latach wrócił, by fotografować dalej. Nie zrobił sesji o małpich figlach. Rzecz jest o dominacji, władzy, sile, poddaniu… i Afryce jakiej nigdy wcześniej nie widziałam.

d5fcdf1db5

52be756f76

c357271695

8168d7d017fe223c2822

 

 

7d4a2bf0b4

8b77a8150c

bad21239fd

d24f0e7da8

e28ba5c1eb

e488c46407

 

źródełko: http://www.pieterhugo.com/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s