Melaka

Melaka to jedno z najstarszych malezyjskich miast.

Już w XV wieku należała do najważniejszych azjatyckich portów. Bogactwo i sława nie uchroniły jej jednak przed europejskim szałem zdobywania zamorskich kolonii. Podbita w XVI roku przez Portugalczyków trafiła następnie w ręce duńskie i brytyjskie. Kolejne rządy odbijały ślad na zabudowie miasta- zgodnie z aktualnymi trendami panującymi w rodzinnych krajach budowano kolejne gmachy i kościoły. Jeśli więc znamy się na architekturze, na starym mieście w Malace możemy się dopatrzeć nie tylko wpływów chińskich i brytyjskich- ale i duńskich czy portugalskich.

IMG_6135

W 2008 roku UNESCO wpisało Melakę na listę Światowego Dziedzictwa (łącznie z miastem George Town na Penang), czyniąc ją tym samym mekką europejskich turystów i atrakcją absolutnie „must see”.

Miasteczko godnie stawiło czoło nowemu zadaniu. Wszystkie zabytki są starannie odrestaurowane, uliczki czyste, restauracje urocze, informacja turystyczna przestronna, przyjazna i klimatyzowana, zaułki pięknie oświetlone, klomby podlane i zadbane. Ulicami maszerują posłusznie zachwyceni turyści, zalewając się potem na schodach do ruin portugalskiego fortu.

IMG_6122

IMG_6141

Nas Melaka nie zachwyciła.

Być może na przeszkodzie stanęła jej nasza uprzednia wizyta w George Town. Miasteczka są na swój sposób podobne- kolorowe China Town, klimatyczne kawiarenki, świątynie wszelkich bogów wznoszące się co krok… W Melace czegoś nam brakowało (albo przeszkadzał nam nadmiar muzeów, turystów i sklepów z pamiątkami). Mieliśmy wrażenie, że w Melace wszystko jest przemyślane, piękne i urocze, ale nic nie jest autentyczne; że na potrzeby turystów stare miasto zamieniono w kolorowy skansen.

IMG_6142

P1010994

IMG_6144

IMG_6131

IMG_6138

P1010984

China Town jest jednak naprawdę piękne.

P1020002

IMG_6181

IMG_6179

Po ulicach kursują niewiarygodnie odpustowe riksze. Tak kiczowate, że aż ładne. Niestety zdjęcia trzeba robić z „zaskoczenia” lub z dystansu- albo szybko zwiewać, jeśli kadrowaliśmy zbyt długo- kierowcy usiłują egzekwować opłaty, za fotografowanie ich wehikułów! Wyzwanie 😛 Lubimy fotograficzne polowania 🙂

IMG_6162

IMG_6153

IMG_6147

IMG_6173

IMG_6150

Pomiędzy hostelami, kawiarniami i sklepami trwa lokalny konkurs na najbardziej artystyczną aranżację. Ciężko powiedzieć czy „ducha artysty” budzi w mieszkańcach klimatyczne powietrze starego miasta, czy pieniądze zagranicznych turystów, ale kreatywności im nie brakuje.

IMG_6171

IMG_6170

IMG_6169

IMG_6167

To z kolei nie jest artystyczna instalacja proekologiczna, tylko dach hinduskiej świątyni 🙂

IMG_6178

Gdy po kilku dniach zgraliśmy i przejrzeliśmy zdjęcia uznaliśmy, że jednak z Malaki bardzo urodziwe i ciekawe miasteczko 🙂

IMG_6164

IMG_6175

IMG_6176

Na koniec- bohater dnia!

P1010979

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s