Czarne kakadu

Dawno, dawno temu, najprawdopodobniej podczas którejś z sesji (bo przecież nic, nigdy nie daje większych możliwości marnowania czasu przed komputerem, jak konieczność zakuwania do egzaminów) znalazłam to zdjęcie..

flat,550x550,075,f

 

www.redbubble.com

I całkiem zmieniłam swój pogląd na temat atrakcyjności papug. (po upewnieniu się, że ta fotka nie jest dziełem grafika komputerowego o wyjątkowo gustownej wyobraźni).
Żałobnica rudosterna (Calyptorhynchus banksii) trafiła na dłuuugą listę gatunków, które strasznie chciałabym zobaczyć w naturze; skatalogowane jako marzenie raczej nie do spełnienia. Jakim niby cudem miałoby mi się udać obserwować zagrożone wyginięciem ptaki, żyjące w Australii?

(po dłuższej lekturze okazało się, że „tylko” 2 z 5 podgatunków żałobnic są zagrożone wyginięciem… co daje spore nadzieje na przetrwanie gatunku, ale niekoniecznie zwiększało moje szanse na podróż do Australii)

2388384229_120f191631

www.flickriver.com

Pierwszymi ptakami, jakie zobaczyliśmy na obrzeżach Perth były kakadu ……
Ogromne, ciemne, rozwrzeszczane, cudownie eleganckie.

Można by polemizować, czy „najbardziej odizolowana na świecie metropolia” jest naturalnym środowiskiem dla jakiegokolwiek ptaka 🙂 ale przez kolejne 2 tygodnie obserwowaliśmy czarne kakadu kilkakrotnie, buszujące w buszu.
Żałobnice rudosterne mierzą ok 60 cm, samce warzą do 900 g, (czyli kawał ptaka), samice są nieco mniejsze.

2012-6th-Red-tailed-Black-cockatoos-by-Alfred-Schulte

www.birdingnsw.org.a u żałobnic występuje dymorfizm płciowy, samice są nie tylko mniejsze, ale i inaczej ubarwione, co powyższe zdjęcie ładnie ilustruje. Panowie są smoliście czarni, z krwistoczerwonym pasem na ogonie, panie są brunatnoczarne, z drobnymi, jasnymi plamkami na policzkach i pokrywach skrzydeł, z pomarańczowo-czerwonawymi pasami na ogonach. Mają też, oczywiście, mniejszy czubek 🙂 Chociaż dymorfizm płciowy występuje częściej u gatunków poligamicznych, albo zmiennych i rozwiązłych żałobnice łączą się w pary na całe życie (często bardzo długie życie), a czasem, po stracie partnera pozostają w żałobie i samotności i nie zakochują się ponownie (strasznie romantyczne ptaki :P)

Najłatwiej spotkać je w północnej Australii, gdzie wciąż obserwowane są stada liczące ponad 100 osobników (!!!!!), a w opinii co niektórych farmerów kakadu jest rolniczym szkodnikiem.

300px-Red-tailed_Black_Cockatoo

Pierwotnie żałobnice rudosterne były ptakami suchych, eukaliptusowych lasów (które wciąż są im elementarnie potrzebne do gniazdowania- budują gniazda w dziuplach), spotyka się je jednak również wśród niskich zarośli, terenów trawiastych a także trpikalnych lasach deszczowych. Jako że wszystkie te przestrzenie zostały zmniejszone przez terenu uprawne papugi zaadoptowały się do nowych warunków, a do diety opartej na nasionach eukaliptusów, larwach i owocach wprowadziły rzepę, melony, rzodkiewki i inne płody rolne. Żałobnice wierne dawnym przekonaniom są poważnie zagrożone wyginięciem.

15095561_2411_1024x2000

www.worth1000.com

Żałobnice łączą się w pary na całe życie, co facetom nie przeszkadza w tym, aby co roku tokować przed swoją partnerką. Muszą wyglądać pociesznie, ponieważ zaloty polegają na stroszeniu grzebienia oraz piór na policzkach tak, aby schować wielki dziób. Napuszony papug „śpiewa” (chciałabym to usłyszeć :P), popisuje się swoim czerwonym ogonem, po czym skacze w kierunku ukochanej- co zwykle kończy się krótką, niegroźną bijatyką. Owocem tej miłości jest zwykle jedno pisklę (zwykle jeśli przytrafią się dwa rodzice i tak troszczą się tylko o jednego wybranka). Dziuple są potężne, nierzadko mierzą 1-2m głębokości.

red-tailed-black-cockatoo-2-animal-profile-web620

 

www.zoo.org.au

Żałobnice rudosterne są objęte ochroną, choć w różnych rejonach Australii status tej ochrony jest odmienny- przez co cały system jest nieco zawiły i nieczytelny. Znajdują się na międzynarodowej liście CITES, mającej kontrolować międzynarodowy obrót dzikimi zwierzętami, jednak żałobnice znajdują się w załączniki II, co oznacza że  „zezwala na handel żywymi i hodowanymi osobnikami, o ile taki handel nie uszczupla liczebności dzikich populacji żyjących w naturalnych warunkach”. Jak interpretować ten zapis, w sytuacji gdy ptaki osiągają na rynku wartość 15-40 tys AUD?

tumblr_mgxj9o3VgU1r4t9h1o1_500

www.tumblr.com

Ludność z plemienia Tiwi wierzyli, że żałobnice rudosterne odprowadzają dusze zmarłych do nieba 🙂

Żałobnice rudosterne to nie jedyne czarne kakadu. W Australii można wypatrzeć też żałobnicę palmową:

palm-cockatoo-probosciger-aterrimus3-by-ian

palm-cockatoo-probosciger-aterrimus-by-ian

 

eesbird.com , niesamowita wiedźma

Probosciger_aterrimus_-Leeds_Castle_-head-8a

commons.wikimedia.org –

oraz zagrożona wyginięciem żałobnica eukaliptusowa, którą mieliśmy szczęście obserwować w Albany (a nawet całe stado żałobnic)

CBC-GeorginaStetlyerCarnaby580

birdlife.org.au

image--Jan_Wegener_latirostris_rabenkakadu_short-billed_weissohr_kakadu_cockatoo_australien_black_calyptorhynchus_australia

naturfotografen-forum.de

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s