Macropusy rufusy

czyli kangury rude!

Pamiętnego dnia, kiedy Tomasz zgubił się w buszu tropiąc, fotografując i nękając wombaty, napstrykał też setki zdjęć kangurów (naprawdę setki zdjęć- jak już Marchewka wpadnie w szał pstrykania tylko rozładowanie baterii aparatu jest w stanie go zatrzymać… :P)

Zapraszam więc na kolejne Marchewkowe fotostory!

P1040169Na wstępie należy zaznaczyć, że (nie ujmując znaczenia Tomkowemu zacięciu do  pełzania w trawie (i kurzu), czajenia się w krzakach i innych indiańskich sposobów na podchodzenie zwierząt) nie jest żadną sztuką spotkać kangury w buszu. Zwykle też nie jest zbyt trudno blisko do nich podejść. Jeśli jesteśmy zmotoryzowani i toczymy się przez wyboje drug gruntowych- możemy być na 100% pewni, że zobaczymy jakiegoś delikwenta z bardzo bliska. A jeśli mkniemy nocą po autostradzie- będziemy mieć szczęście jeśli żadnego nie rozjedziemy.

P1030210Niestety wypadki zdarzają się bardzo często. Pobocza to prawdziwe cmentarzyska kangurów.

WedgetailEagleCarrion(commons.wikimedia.org – to nie nasza fotka niestety)

A później takie obrazki to codzienność. Tu, w okolicach Eucli praktycznie każda przejażdżka samochodem to okazja, do obserwowania orłów australijskich. Jeśli mamy szczęście, możemy minąć nawet 3-4 ptaki ucztujące jednocześnie na nieszczęsnej padlinie. Czasami mam wrażenie, że przy takiej podaży świeżej karmy te majestatyczne drapieżniki całkiem zapomną, co to znaczy polować… Ruch drogowy zamienia je w sępy.

eagle-kangaroo(bez względu na to czy orły australijskie są królami przestworzy czy oportunistycznymi ścierwojadami- są niewyobrażalnie piękne. www.australiangeographic.com.au)

Mimo spustoszenia jakie w populacji kangurów czyni transport samochodowy jest ich na tych terenach „bardzo dużo”. Nie jest to określenie ani elokwentne, ani naukowe, ale prawdziwe 🙂 W przeszłości liczebność kangurów w głównej mierze ograniczał dostęp do wody. Dziś hodowla bydła wymusiła na farmerach zapewnianie swym, pasącym się w buszu, stadom stały dostęp do wody… z czego korzystają również kangury. Co prawda duże stada krów znacznie uszczuplają kangurom zasoby pokarmowe, ale przy tak ekstensywnym chowie jak na południu Australii najwyraźniej nie jest to wielki problem.

P1040063Problemem są zaś dingo. Kangury rude i kangury szare są zbyt duże, by paść łupem „feral catów”, które wymordowują ostatnich przedstawicieli małych torbaczy, jednak polujące stadnie dingo są w stanie je zabić.

P1040205Kangury padają również łupem ludzi, nie tylko kierowców. Regulacja odstrzału jest mglista i raczej nie określona. Obywatele Australii farm nie posiadający powinni postarać się specjalne zezwolenie, określające ilość zwierząt jakim w danym roku mogą posłać kulkę. Spotkaliśmy już jednak kilku panów, którzy radośnie oświadczyli nam, że jak chcą sobie zapolować, to polują, i koniec, a pozwolenia to masoński spisek biurokratów w celu wyłudzania kolejnych pieniędzy od ubogich podatników. Farmerzy na swoich farmach są prawdopodobnie panami wszelkiego stworzenia. Zwykle polowania tłumaczą „regulacją liczebności”, w trosce by kangury nie pożarły wszystkich buszowych chwastów i nie skazały krów na powolne konanie z głodu. Odstrzelone kangury najczęściej są sprzedawane firmom, produkującym karmę dla psów. W supermarketach również można trafić na „kangurzynę” przeznaczoną do ludzi, prawdopodobnie pochodzi ona jednak z czystszego i bardziej kontrolowanego źródła niż „szopa farmera”.  Tomek jadł już kangurka(z pułki dla psów i kotów)… mówił, że dobry.

P1040158My do tej pory widzieliśmy tylko kangury szare- w ilości niepoliczalnej… i kangury rude (kilka- kilkanaście). Kangury szare dorastają do 1,3 metra wzrostu (samce) i 65 kg wagi, i są kudłate i puchate 🙂 Kangury rude są znacznie rzadsze, wyższe (aż do 1,6 metra wzrostu, cięższe (aż do 90 kg żywej wagi), a ich miedziano-brązowa sierść jest gładka i lśniąca. Samice kangurów rudych są szare, i szczerze mówiąc pojęcia nie mam czym się różnią do kangurów szarych 🙂 Do kangurzego wzrost zawsze doliczyć należy ponad metr ogona.

P1040204

P1040183

księżniczka zza krzaka 🙂

P1040187

w całej okazałości

P1040190

z uszkiem na bakier

P1040165

a to kangur z jajami

P1040099

A teraz busz-joga i kangurze asany!

P1040119

P1040117

P1040120

P1040102

P1040103

P1040104

P1040106

P1040114

P1040128

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s