Redbacki straszaki

P1030923

To nasza koleżanka z kuchni. Redback (a w zasadzie „redbaczyca”)- najbardziej jadowity pająk w Australii, stworzenie wymieniane jednym ciągiem razem z wężami, meduzami i rekinami w litanii śmiertelnych zagrożeń czyhających na turystę w krainie Oz. Żyjemy z nią sobie w spokoju,zachowując obustronny szacunek i rezerwę. My nie zabiliśmy jej kapciem, ona nigdy nie próbowała nas zaatakować. My trzymamy się z daleka od jej sieci, ona na wszelki wypadek ucieka w kąt przy szafce, gdy włączamy światło.

P1030925

Jest piękna.

Redbacki są bardzo blisko spokrewnione z równie jadowitymi i niebezpiecznymi czarnymi wdowami. Swoim ofiarom aplikują latrotoksynę (w momencie kiedy zaczyna nam się kojarzyć z „latrynotoksyną” przestaje brzmieć naukowo i złowróżbnie)- neurotoksynę powodującą bardzo silny ból, opuchliznę, w cięższych przypadkach powiększenie węzłów chłonnych, bóle brzucha, głowy, bóle zamostkowe, gorączkę, nadciśnienie, zimne poty, drżenia mięśni i śmierć. Kąsają głównie samice- prawdopodobnie dlatego, że samce są zbyt małe (ok 4mm) by przebić się przez skórę człowieka. Samice, mimo iż znacznie większe, rozmiarami nie przerażają. Odwłok osiąga ok. 1 cm, jest okrągły jak koralik… resztę stanowią długie, smukłe nogi. Naprawdę są piękne.

P1030922Podobnie jak u czarnych wdów czy modliszek- miłość redbacków jest tragiczna (w zasadzie tylko dla samca). Podczas kopulacji samice zabawiają się powoli pożerając partnera…

P1040305W przyrodzie redbacki najłatwiej spotkać na skałach, między kamieniami, za kamieniami, pod kamieniami… a także pod wszelkiego rodzaju dużymi śmieciami. My podczas naszych prac „polskich ogrodników”- zakładania skalniaków, budowania kamiennych murków, wykładania kamieniami ścieżek, sadzenia, przesadzania i wszelkiego kopania spotykamy redbacki praktycznie codziennie. Czasami pod jednym kamieniem czatuje kilka pająków. I co? No i nic. Pająki zwykle uciekają, albo zostają delikatnie wysiedlane pod inne kamienie, a my pracujemy dalej.

P1040312Tak naprawdę, mimo wszystkich mitów i legend nawymyślanych wokół redbacków udokumentowano tylko 14 ukąszeń ze skutkiem śmiertelnym. Co więcej, od momentu opracowania antidotum, w roku 1956(!), nie było więcej ofiar. Obecnie jedynie 20% przypadków wymaga specjalistycznego leczenia, pozostałym 80% wystarcza paracetamol, wapno i zimne okłady.

Chyba więc nie takie redbacki straszne, jak je informacje turystyczne malują 🙂

P1040317Na koniec, dla wszystkich zachwyconych redbackową urodą dodam, że te eleganckie pająki, pierwotnie żyjące jedynie w Australii południowej obecnie można spotkać- w całej Australii, a miejscowo i przy odrobinie szczęścia (lub nieszczęścia)- w Nowej Zelandii, Japonii, Indiach….Wielkiej Brytanii i Belgii.

P1040296W czasie naszych zabaw w ogrodników (albo kamieniarzy) spotykamy też inne pająki… ale nie wiemy co to. Pewnie też niemiłe przy bliższej znajomości.

P1040288Mamy też wielkiego włochatego pająka w łazience, ale wszyscy nam od początku mówili, że wielkie, brązowe, włochate pająki są kompletnie niegroźne… więc nawet nie robiliśmy mu zdjęcia.

Za to czasami, pod kamieniami, znajdujemy…..

P1040261SKOLOPENDRY! Niektóre są prześliczne! Tak jak powyższa- błękitne nóżki, ceglasta główka, złociste segmenty! Próbowaliśmy z Tomkiem namierzyć co to, i wyszło nam że Scolopendra morsitans…. Ale postaramy się to szybko skonsultować z kimś bardziej kompetentnym.

P1040271

P1040276Tu Tomka łapka (podejrzanie czysta jakaś) mając nadać skalę zdjęciu. Osobiście myślałam, że 10… może 12 centymetrowa skolopendra to olbrzym… ale wyrocznia google mówi inaczej. W każdym razie dla mnie spotkanie z taką skolopendrą to było „coś”.

P1040277

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s