Uwaga rekin!

Jak powszechnie wiadomo Australia nie jest najlepszym krajem na szczęśliwe, rodzinne wakacje. W Australii bowiem groźne jest wszystko (nawet cena piwa w barze). W krainie Oz można zginąć śmiercią tragiczną spacerując po buszu (dzikie węże), wspinając się po skałach (dzikie pająki), łowiąc ryby (krokodyle), opalając się na plaży (udar słoneczny, czerniak), biegając wieczorem po łąkach (przestraszony kangur), przytulając się do wombata, pływając w morzu (meduzy), surfując i nurkując- rekiny… i wiele innych. Do Australii można więc co najwyżej wysłać na wakacje teściową.

-Shark-sharks-10311334-1024-768

W ubiegłym roku, w ciągu 10 miesięcy żarłacze białe (szerzej znane jako „rekiny ludojady”) zeżarły 5 ludzi (głównie nurków i surferów) oraz przypuściły kolejne 3 nieudane ataki. Tym sposobem obywatele Australii uznali, że morskie drapieżniki zagrażają ich dzieciom, rodzinom, a także systemowi ubezpieczeń społecznych i przyszłości narodu, więc sprawę trzeba podjąć „zdecydowane kroki”.

great-white-shark_559_600x450

Oczywiście winę za całe zło ponoszą biolodzy i ekolodzy. Od 1993 roku żarłacz biały jest bowiem gatunkiem na wodach australijskich chronionym, dlatego też namnożył się jak szarańcza, a teraz poluje na turystów. Dla wszystkich mających jakiekolwiek pojęcie o rozrodzie rekinów oczywistym jest, że 10 lat ochrony niewiele zmienia. Samice rekinów osiągają dojrzałość płciową w wieku lat 16 (czyli dużo później niż statystyczna Australijka :P), a i później rozmnażają się co 2-3 lata rodząc tylko 1 młode.  Rekiny nie są fenomenalnie zaangażowane w swoje macierzyństwo, więc niewiele z ich dzieci dorasta do wieku reprodukcyjnego. Ile rekinów żyje w wodach otaczających Australię? Nie wiadomo. Badania polegające na śledzeniu rekinów oznaczonych radionadajnikami wykazały jednak, że żarłacze to podróżnicy z wyboru. Badane rekiny w zasadzie całe życie wędrują. Dziś zapolują sobie na foki niedaleko Perth, kilka dni później postraszą ryby przy przylądku Cape Leeuwin, a potem popłyną gdzieś dalej w świat, na otwarte wody.

1024px-White_shark

Badania te wykazały też, że Australijskie rekiny, dość regularnie- 1-2 razy w roku robią sobie małą wycieczkę do ciepłych krajów i płyną pożerować przy plażach Filipin czy Borneo. Jedna delikwentka popłynęła krajoznawczo aż do wybrzeży RPA. Wniosków z powyższych informacji można wysnuć wiele. Wg mnie najważniejszy jest fakt, że takie zwierzęta niesamowicie trudno objąć skuteczną ochroną, bo wymagałoby to jednolitego, surowego prawa międzynarodowego, nie uwzględniającego chińskich fanaberii erotyczno-kulinarnych, ani japońskich tradycji łowieckich (choć Japończycy raczej gustują w mordowaniu waleni). Drugi wniosek jest taki, że jakikolwiek „odłów interwencyjny” osobnika pływającego niebezpiecznie blisko zatłoczonych plaż jest pozbawiony najmniejszego sensu. Rekin który dziś terroryzuje turystów jutro będzie straszył foki 100 km dalej. Nie ma też dowodów na to, że rekin, który raz pożarł płetwonurka, tak zasmakuje w „ludzinie” że od tej pory będzie polować tylko na pływaków. Dieta żarłaczy białych opiera się na rybach.

Great-White-Shark-the-shark

W obliczu tych jakże rozsądnych informacji i argumentów australijski rząd uznał, że… koniec z ochroną gatunkową, a rekinom, które będą miały czelność pływać koło plaż z plażowiczami należy się kulka/harpun/sieć albo jakikolwiek inny gadżet przymusu bezpośredniego.

Tak naprawdę im dłużej tu podróżujemy, tym silniej utwierdzam się w przekonaniu, że całe australijskie zaangażowanie w ochronę przyrody, zakładanie setek parków narodowych i promowanie ich w informacjach turystycznych, zbieranie funduszy na ochronę tego czy owego i ogólne epatowanie „organicznością” i „ekologicznością” to obrzydliwa hipokryzja.

Gdybyście jednak wybierali się na którąś z plaż, odwiedzaną czasami przez rekiny „ludojady”- czyli jedną z poniższych… (w sumie to bardzo duży wybór)

Cypron-Range_Carcharodon_carcharias.svg zanim rekiny trafią na listę gatunków wytępionych, oto kilka rad ekspertów

„Jak ustrzec się ataku rekina” 

(fragment artykułu „Fatal shore”, Australian Geographic 04.2012= autentyk)

1. Pływaj na plażach strzeżonych przez ratowników (proste… nudne i „mainstreamowe”).

2. Nie pływaj w lśniącym i błyszczącym stroju kąpielowym, wybieraj te w stonowanych, ciemnych kolorach (co na najnowsze trendy?)

3. Nie pływaj, nie surfuj, i nie pływaj kajakiem samotnie! (jak mówi Marchewka- kajak zawsze z piwkiem)

4.  Bądź ostrożny podczas pływania po ulewnych deszczach. Spłukane do oceanu przynęty na ryby mogą przyciągnąć głodne rekiny.

5. Unikaj pływania w brudnej lub zmąconej wodzie- rekiny mają słaby wzrok (specjaliści wierzą, że rekiny pożerają ludzi raczej przez przypadek, niż z wyboru).

kayak Lee shark

6. Nie pływaj przy ujściach rzek lub głębokich uskokach dna oceanu- rekiny trzymają się tych miejsc.

7. Wyjdź z wody jeśli widzisz, że ryby zbijają się w się w większe stada (to ciekawe). Jeśli nie możesz wyjść z wody- zacznij poruszać się energicznie i chaotycznie (to jeszcze ciekawsze).

8. Unikaj pływania i surfowania o świcie i o zmierzchu.

9. (a teraz najlepsze!) Jeśli atak jest nieunikniony, przygotuj się do obrony (nic nie wspomniano o rachunku sumienia, żałowaniu za grzechy i telefonie do ukochanego). Nie spuszczaj rekina ze wzroku. Jeśli zacznie się zbliżać zakłóć jego”schemat ataku” przez walenie go w nos, dźganie palcem w oko, robienie gwałtownych ruchów a nawet puszczanie bąbelków!!!

(true story! tak radzą eksperci „Australian Geographic”. Szczerze mówiąc, gdybym była rekinem, chyba bym to doceniła… przypuszczam atak, otwieram paszczę z kilkoma rzędami ostrych jak brzytwa zębów… a wyjątkowo dziwna foka zaczyna machać płetwami i puszczać bąbelki 🙂 ciekawe ile osób uratowała ta taktyka :P)

554954_436607836413734_267579145_n

 

A tak całkiem poważnie- czy one nie są przepiękne?

 

shark-tea-infuser-succeed-e1264886098379

 

a na koniec- stylowy zaparzacz do herbaty 🙂

i genialny jak zawsze… WILQ!!!!

006a879801175f857a3700f0d07d54cf

więcej na stronach:http://www.australiangeographic.com.au/journal/fatal-shore-why-so-many-shark-attacks.htmleedropsablog.blogspot.com sociable.co,  www.lewallpaper.com , www.zdjecia.biz.plaxsoris.comaxsoris.com

Reklamy

One thought on “Uwaga rekin!

  1. jak pomyślę o tych wszystkich biednych zwierzętach i niszczeniu przyrody 😦 to chce mi się płakać prawie tak, jak wtedy, kiedy na Animal Planet umierało słoniątko 😦 Smutne jest to, że wszyscy się do tego dokładamy- jedni bezpośrednio, polując na walenie, a my pośrednio- gdy nie gasimy światła albo mamy 5 smartfonów, które zżerają prąd itd 😦 Fajne rekinki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s