Żółci rasiści

Wiele mówi się w kraju i na świecie o tym, że wszyscy jesteśmy tacy sami.

Bez względu na ilość naukowych publikacji dowodzących, że różna są zdolności intelektualne czy wytrzymałość fizyczna poszczególnych ras, opinia publiczna krzyczeć będzie, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Zawartość melaniny w skórze to tylko niuans estetyczny. Chyba nie jesteś rasistą?! Tylko bycie homofobem jest gorsze, niż bycie rasistą.

IMG_6617kob śniady, w dzisiejszym odcinku wszystkie zdjęcia są z wybiegu mordowni pt .”sawanna”

Jawa to jednak nie jest „świat”. Jawa to Indonezja, a Indonezyjczycy są dramatycznymi rasistami.

Dlatego też dużo łatwiej nam się tu pracuje. Nic to, że jestem młoda, nie mówię po indonezyjsku, nigdy wcześniej nie leczyłam egzotycznych zwierząt… a na dodatek jestem kobietą. Jestem biała. +5 do autorytetu.

IMG_7789niala, zebry, impala

Dotychczas ani w Malezji, ani w Indonezji nie spotkałam żadnego czarnego turysty. Podróżowałoby mu się jednak dużo trudniej. Azjaci to straszni rasiści.

Jestem niemal pewna, że gdyby zamknięcie w klatce małego Murzyniątka nie wywołało międzynarodowego skandalu, szef na pewno zakupiłby odpowiedni „eksponat”. To by dopiero była atrakcja! 50 centów za zdjęcie z Pigmejem…. 2 dolce za zdjęcie z Zulusem. Czy można ich od razu kupić w tradycyjnych strojach? A czy można by ich umieścić na wybiegu z innymi gatunkami? Może nie, w końcu potrafią być drapieżni.

Być może z powyższych powodów, wraz z nadchodzącym szczytem turystycznego sezonu sawanna doczekała się „wzbogacenia wystroju”.

To nie jest żart.

IMG_7769

Dotychczas główną atrakcją sawanny była możliwość obserwowania regularnych, często krwawych, potyczek między samcami poszczególnych gatunków antylop, oraz rozpaczliwie zagrzybionych matek z dzieci. Dobre czasy już się jednak skończyły, w tym roku wprowadzono dość skomplikowany, lecz skuteczny system rotacyjnego wypuszczania na wybieg najbardziej bojowych byków, a i leczenie grzybicy zaczyna przynosić wymierne efekty. Dlatego też trzeba było wzbogacić ekspozycję o kolejną atrakcję!

Co mogłoby być ciekawszego, niż udekorowanie sawanny pełnowymiarowymi figurami autochtonów?

IMG_7775

Teraz można się zastanawiać, o czym w zasadzie jest ten wybieg?

IMG_7807

W mroku nadciągającej ulewy skrada się uzbrojony w łuk myśliwy. Nieopodal pasie się spokojnie kob nilowy, a zakochany bez pamięci antylop szablorogi czuwa pod drzwiami swej małoletniej wybranki serca.

IMG_7779

Gnu zdają się ignorować młodego wojownika.

W pewnym stopniu wybieg pełni teraz funkcję edukacyjną. Od jakiegoś czasu Homo sapiens jest przecież nie tylko drapieżnikiem szczytowym ale i niszczycielem każdego ekosystemu. Może niespecyficznie ludzie rasy czarnej- ale przecież wszyscy jesteśmy równi i tacy sami, więc nie będziemy teraz nagle wykłócać się, kto ma symbolicznie biegać z łukiem po wybiegu antylop z Batu.

IMG_7811

Kob nilowy ostrożnie obwąchuje nowego samca na wybiegu.

Jak się okazuje nowy wystrój okazał się atrakcyjny również dla zwierząt. Stanowi, jak to się modnie mówi, behavioural enrichment.

Kob nilowy obwąchuje więc (jakiegoś dziwnie bladego) wojownika.

IMG_7813

i podejmuje być może jedyną słuszną decyzję…

IMG_7816

Chwila zabawy…

IMG_7817

 

…i po sprawie.

IMG_7780

Przyjrzyjmy się szczegółom…

IMG_7768

Dekoratorzy i architekci ZOO przygotowali się do remontu sawanny merytorycznie i postanowili realistycznie sportretować rdzennych mieszkańców. Sama prawda, bez cenzury.

Nad rozległymi równinami Serengetti wschodzi purpurowa tarcza słońca. Za kilka godzin sawanną zawładnie morderczy upał. Dzieci z pobliskiej wiosny wstają o brzasku. Nie idą do szkoły. Chwytają znalezione przy drodze kanisterki po środkach ochrony roślin i dziarsko maszerują 45 km do najbliższej studni…

Precyzyjnie wybrana fotografia pozwoli uważnym zwiedzającym wywnioskować, że w nie każdej afrykańskiej lepiance znajduje się pralka, a także zadziwić się ogromnym brzuszkiem raczej szczuplutkiego Murzyniątka. Tablice informacyjne milczą na temat patogenezy kwashiorkoru. (To skomplikowane, a poza tym część restauracyjna już blisko).

Kosmiczny totem jest nie na miejscu.

IMG_7764

To nie żart. To jest Indonezja. „Nowa sawanna” bardzo podoba się zwiedzającym; a żyją tu mili, sympatyczni ludzie. W spokoju.  Nie walczą po meczach, nie palą tęczy.

Reklamy

One thought on “Żółci rasiści

  1. Pingback: Irak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s